Malzemeler Ana Sayfa

Baharda yaylalara dağılan koyunların kırkılmasıyla başlar yünlerin yolculuğu. Kınalı parmaklarla eğrilir sabırla. Renkler akıtılır üzerlerine, toprağın tüm bereketini akıtırcasına. Kışkırtıcı güzelliklere bürünür asil, derin ve ilkel çekiciliğinden ödün vermeden tüm doğallık ve saflığıyla.

Doğal renklerdeki bileşim ve değişim sonsuzluğu, renklerin de gerçek özünü oluşturur.

Nar, kök, sütleğen, koşnil, indigo, pelit doğal renk kaynaklarını oluşturan önemli renklerdir. Doğal renklerin el bükümü ipler ile yarattığı derin ve gizemli etki tartışılmaz bir gerçektir. Her ikisi de aynı kaderi paylaşmaktadır. Zira bu paylaşım ortaklığı ile birlikte hünerli ellerle atılan ilmelerden sonra ortaya çıkan halı, tüm doğal malzeme ve güzelliklerinin coşkusunu ortaya koyan bir sanat ürünüdür.

Asırlardır bu bileşimlerle dans eden ve dokunan halıları bugün, müzelerde, koleksiyon sahiplerinde ve antika ticareti yapanlarda görmekteyiz.

Doğal renklerin ve el bükümü iplerin ortak birlikteliği her zaman gerçek değerleri ortaya koymuştur. Bu birliktelik, gerçek sanat ürünlerinin yaratılmasının baş aktörleri olmuştur. Ancak bugün teknoloji bu tarz birlikteliklerin ve ortaklıkların önüne geçmiştir. Onları tarihin derinliklerinde yaşamaya mahkûm etmiştir. Artık doğal renkler ve el bükümü ipler kullanmak yerine, sentetik renkler ve makinede işlenmiş ipler daha çok kullanılmaya başlanmıştır.

Renklerdeki etkin doğal ilkel güzellikleri en tamamlayıcı ve onlara bu kışkırtıcı güzelliği veren efekt “abraj”dır. Renklerdeki abrajın yarattığı ton farklılıkları zaman içinde oluşturduğu değişimler ve renk bileşimindeki döngüler, ilkbahar ve sonbahardaki tabiatın değişen dokusu kadar muhteşem, canlı ve sıcaktır. Tabiatı yaşıyor ve hissediyorsanız, abrajı da yaşıyorsunuz demektir.
 
Programlı İmalat
Geleneksel Halılar
Kilim
Patchwork
Halı Arama
Ana Sayfa
ICI Hakkında
Malzemeler
İletişim
Haberler
Site Haritası
geri
Türkçe
Türkçe
| English
English
yukarı
© Tüm hakları saklıdır. 2006 - ICI A.Ş.
Tasarım Presence